Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Podróż z dzieckiem, czyli jak nie dać się zwariować

« Wróć do listy na blogu

Podróż z dzieckiem, czyli jak nie dać się zwariować


Często słyszymy, że podczas urlopu z dzieciakami rodzice właściwie nie wypoczywają. Co więcej, rodzice, którzy przed urodzeniem maleństwa każdy długi weekend spędzali za granicą zwiedzając i odpoczywając, po pojawieniu się potomka podróżują znacznie rzadziej, często znacznie bliżej, a czasami rezygnują z wyjazdów całkowicie. Czy obecność malucha faktycznie tak bardzo utrudnia podróżowanie? Co zrobić, aby wypoczywać i korzystać z urlopu z całą rodziną? 

Planuj, szukaj, czytaj


Przy podróżowaniu z maluchem podstawą jest informacja. Warto znacznie wcześniej skorzystać z dobrodziejstw Internetu i poszukać miejsc, które sprawdzają się przy urlopie z dziećmi. Najlepszym źródłem informacji są często także inni rodzice – Internet jest pełen opinii, a także blogów rodziców, którzy podróżują ze swoimi maluchami nawet w najdalsze krańce świata i świetnie sobie z tym radzą. Warto więc skorzystać z ich rad, opinii i pomysłów. Kiedy już wybierzemy miejsce docelowe zacznijmy jak najszybciej planować nasz wyjazd. Spontaniczność, która towarzyszyła nam przy podróżach bez dzieci, raczej nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście, nigdy nie możemy mieć pewności, że podczas podróży wszystko przebiegnie zgodnie z jej planem, wręcz przeciwnie – możemy być pewni, że tak nie będzie, jednak świadomość, że jesteśmy do podróży dobrze przygotowani pozwoli nam uniknąć tak bardzo niepożądanego na urlopie stresu. 

 

 

Pakuj się rozsądnie


Pakowanie przed podróżą z maluchem często przypomina…wyprowadzkę. Zabieramy wszystko, bo przecież nigdy nie wiadomo co może się przydać i która zabawka uratuje nas przed kilkunastominutowym płaczem. Czy takie pakowanie jest jednak dobrym pomysłem? Oczywiście, że nie, zwłaszcza jeśli środkiem transportu, który wybraliśmy jest samolot. W podróż zabierzmy maksymalnie 2-3 zabawki. Jeśli dziecko potrafi już samo wskazać, które lubi najbardziej pozwólmy mu zdecydować, które będą mu podczas wyjazdu niezbędne. Jedziecie do miejsca gdzie w sezonie nigdy nie brakuje słońca? Trzy kurtki, dwie czapki i szalik dla malucha na pewno mu się nie przydadzą. Pamiętajmy, że planujemy wyjazd na tydzień lub dwa i ograniczmy nasz bagaż do niezbędnego minimum. 

Zdrowe podróżowanie


Ubezpieczenie podczas wyjazdu jest niezbędnym jego elementem. Jeśli planujemy wyjazd za granicę samodzielnie, to w obrębie Europy konieczne jest wyrobienie karty EKUZ. W przypadku podróży z dzieckiem warto zadbać o dodatkową polisę, którą łatwo wykupić w biurze podróży lub bezpośrednio u ubezpieczyciela. Taka dodatkowa polisa jest niezbędna w przypadku podróży poza UE. Jeśli decydujemy się na wyjazd z biura podróży podpytajmy jakie ubezpieczenie gwarantują i zdecydujmy czy ten pakiet jest dla nas wystarczający. Pewność, że nasz maluch w czasie wakacji będzie otoczony najlepszą opieką jest warta tych dodatkowych kosztów. 

Dbajmy o malucha, ale zatroszczmy się także o siebie


Urlop to okazja do zacieśniania rodzinnych więzi i wypoczynku. I chociaż wypoczynek z maluchami wymaga od nas większej uwagi, zaangażowania, często także spowalnia naszą podróż, to przy odrobinie chęci będzie stanowił niezwykły czas dla całej rodziny. Pamiętajmy jednak, żeby poświęcić choć odrobinę czasu dla samych siebie. Rodzicom także należy się kilka chwil wytchnienia, dlatego korzystajmy m.in. z usług animatorów, którzy świetnie zajmą się Waszymi maluchami, podczas gdy Wy będziecie mieli okazję do „naładowania akumulatorów”. Nie bójmy się podróżować z dziećmi. Podróżowanie to dla nich niezwykła przygoda. W końcu dzieci jak nikt inny uwielbiają odkrywać nieznane, a raz zaszczepiona w dziecku miłość do zwiedzania świata pozostanie w nim na zawsze. 

Newsletter