Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Ponadczasowe zabawki, czyli co nie znudzi się maluchowi po 5 minutach

« Wróć do listy na blogu

Ponadczasowe zabawki, czyli co nie znudzi się maluchowi po 5 minutach.

 

Pokoje dzieci, często nawet tych najmniejszych, są przepełnione różnego rodzaju zabawkami. Misie, klocki, lalki, a nawet postacie superbohaterów – to wszystko zapełnia pułki w pokojach dziecięcych po same brzegi. Iloma jednak z nich Wasze dziecko faktycznie się bawi, a ile z tych zabawek po prostu obrasta kurzem? Wszyscy rodzice doskonale znają ten problem. Jak więc kupować zabawki, aby mieć większą szansę, że nasz maluch będzie po nie sięgał częściej podczas zabawy? Oto kilka sprawdzonych zasad.

Dobieraj zabawki do wieku dziecka

Zasada doboru zabawki zgodnej z wiekiem, ale też stopniem rozwoju malucha ma swoje zastosowanie nie tylko wtedy, kiedy mówimy o bezpieczeństwie, ale także przydatności takiej zabawki. Aby zabawka spełniała swoją funkcję i zainteresowała malucha musi być przede wszystkim dla niego zrozumiała. To oznacza, że wszystkie te gadżety, które będą przeznaczone dla troszkę starszych dzieci naszego zwyczajnie nie zainteresują, a nawet jeśli na chwile przyciągną jego uwagę, to ich zbyt skomplikowana struktura zwyczajnie go zniechęci. W przypadku zabawek przystosowanych dla dzieci młodszych niż nasze możemy tak samo spodziewać się, że nie zaangażują one malucha na dłużej. Tym razem jednak powodem będzie ich prostota. Dla przykładu – klocki, które przeznaczone są dla trzyletniego dziecka maluch, który ma lat pięć ułoży w ciągu kilku minut. Efekt? Zabawa będzie trwać znacznie krócej niż powinna. Oczywiście, dzieci mają swoje ulubione zabawki często przez nawet kilka lat, jednak wtedy tajemnica leży w przywiązaniu dziecka do rzeczy, a nie jej atrakcyjności.

 

Prościej znaczy lepiej

Chociaż producenci zabawek stale prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań, które mają zachwycić nasze dziecko, to okazuje się, że często najbardziej minimalistyczna i nieskomplikowana zabawka przyciągnie jego uwagę na dłużej niż pierwsze 5 minut. Zabawki mają wiele funkcji – od wspomagania rozwoju dziecka po pobudzanie wyobraźni oraz dawanie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że czasami zabawka, która jest wyjątkowo absorbująca na pierwszy rzut oka może dziecko zwyczajnie…przestraszyć.

Kieruj się zainteresowaniami dziecka

Dzieci, tak jak osoby dorosłe mają swoje upodobania, zwłaszcza w kwestii doboru zabawek, które posłużą im do zabawy w wolnym czasie. Oczywiście, możemy zachęcić dziecko do próbowania innych aktywności, jednak musimy liczyć się z tym, że gra planszowa dla fanatyka piłki nożnej, który woli czas przeznaczyć na zabawę na boisku może przez wiele lat leżeć pokryta kurzem. Warto zastanowić się także nad aspektem edukacyjnym zabawek. Jeśli nasz maluch jest niecierpliwy, to cierpliwości mogą nauczyć go np. puzzle. Jednak tak samo i w tym wypadku musimy mieć świadomość, że może mu się to zwyczajnie nie podobać. Dlatego w sytuacji kiedy chcemy sprawdzić maluchowi radość lepiej wybrać „sprawdzoną” zabawkę idealnie dopasowaną do jego upodobań. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, kiedy znajdziemy się w sklepie z zabawkami z dzieckiem jego własny wybór wcale nie musi być zakupem długofalowym.

 

Polegaj na sprawdzonych formach zabawek

W przypadku kiedy musimy kupić prezent maluchowi znajomych czy rodziny, którego jeszcze nie poznaliśmy lub znamy go słabo i nie mamy informacji jakie są jego zainteresowania, warto postawić na sprawdzone modele zabawek. Dla niemowląt idealnym wyborem będą grzechotki, przytulanki i uszyte z miękkich materiałów piłki edukacyjne. Dla maluszków od roku do trzech lat warto wybrać sortery, klocki lub dopasowane do ich wieku pierwsze książeczki. Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia sprawdzą się zabawki plastyczne, czyli kolorowa modelina do rzeźbienia, a także nieskomplikowane puzzle. Jeśli dalej nie mamy pewności czy takie zabawki zainteresują dziecko wybierzmy prezent, który będzie po prostu użyteczny i praktyczny np. miękką pufę czy siedzisko dziecięce.

Newsletter