Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Sztuka wyboru fotelika samochodowego

« Wróć do listy na blogu

Sztuka wyboru fotelika samochodowego


Kiedy przychodzi czas, w którym decydujemy się na zakup fotelika dla naszego maleństwa, okazuje się, że ile osób tyle opinii, ilu sprzedawców tyle rad, a pod koniec dnia wracamy do domu zmęczeni, a co gorsza czasem bez fotelika, za to z mnóstwem zmarnowanego czasu. Co warto wiedzieć zanim wybierzemy się na zakupy? 

Podstawą certyfikat ADAC
Podstawową kwestią przy wyborze fotelika samochodowego jest sprawdzenie, czy posiada on certyfikat ADAC. Dlaczego? Taki certyfikat fotelik otrzymuje w wyniki niezależnych testów i jest gwarancją bezpieczeństwa Waszego dziecka. Idealnie jest wówczas, gdy fotelik posiada co najmniej cztery gwiazdki ADAC. Takie foteliki często są droższe, ale bezpieczeństwo Waszego malucha podczas jazdy jest warte każdych pieniędzy. Pamiętajcie, że nie wystarczy Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa. Warunki, które musi spełniać fotelik, aby taki certyfikat dostać są naprawdę niewielkie, a w konsekwencji na rynku pojawia się wiele fotelików, które nie będą spełniać swojej funkcji, zwłaszcza podczas wypadku.


Opcja tańsza i z marketu to zawsze zła decyzja
Wybór fotelika dla malucha, to tak naprawdę inwestycja w jego zdrowie i życie. Złej jakości fotelik przy nawet najmniejszej kraksie samochodowej może skończyć się dla malucha tragicznie. Dlatego przy zakupach fotelika omijajcie markety z daleka i pamiętajcie, że w tym wypadku często wyjątkowo niska cena jest synonimem złej jakości.

Sprawdź rankingi i fora
Kiedy jesteśmy już w sklepie, wybraliśmy model, który naszym zdaniem zda egzamin w 100%, wyjmijmy telefon z kieszeni i sprawdźmy w rankingach fotelików (najlepiej tych niezależnych) oraz na forach, jak inni go oceniają. Pamiętajmy jednak, aby odróżniać wpisy i rankingi sponsorowane od tych, które faktycznie będą w stanie pomóc nam w wyborze. Jeśli mimo wcześniejszej decyzji o zakupie opinie, które przeczytacie są negatywne – wstrzymajcie się z zakupem i poszukajcie dalej. Warto popatrzeć na filmiki z testami wybranego fotelika – ich wyniki mogą często okazać się zadziwiające. W tym przypadku Internet jest skarbnicą wiedzy. 

Fotelik musi pasować do auta

Zanim podejmiesz finalną decyzję sprawdź czy fotelik, który wybraliście dla malucha pasuje do Waszego auta. Nawet najlepszy fotelik może nie spełnić swojej funkcji, jeśli będzie źle dopasowany do wnętrza auta. Dodatkowo to także gwarancja naszej wygody np. podczas wkładania i wyciągania fotelika. Warto wybrać fotelik, który ma możliwość montażu w systemie ISOFIX. System ten funkcjonuje w większości nowszych aut. Nawet jeśli obecnie takiego nie macie, to można dokupić specjalną belkę, a w przyszłości kto wie? Może wymienicie auto na lepszy model.


Praktyczność i łatwość w użytkowaniu na pierwszym miejscu

Podczas wyboru fotelika warto przypatrzeć się jego dodatkowym funkcjom, które mogą ułatwić nasze podróże. Dobrym tego przykładem jest funkcja spania, dzięki której jednym kliknięciem przechylamy fotelik do pozycji wygodnej do snu. Wówczas nawet długie podróże nie będą dla malucha męczące. Pamiętajmy, że fotelik to często miejsce zabawy, przegryzania przekąsek i wielu innych czynności. Dobrze jest wybrać taki, który ma zdejmowaną tapicerkę, dzięki czemu w każdym momencie możemy ją po prostu wyprać. Inwestując w dobrej jakości fotelik warto zadbać o niego, tak by posłużył nam jak najdłużej np. poprzez zakup nakładki na fotelik, która uchroni go przed zabrudzeniami. 

Newsletter