Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Przewlekły katar i suchy kaszel u dziecka, czyli rzecz o alergii na roztocza

« Wróć do listy na blogu

Przewlekły katar i suchy kaszel u dziecka, czyli rzecz o alergii na roztocza


Alergia na roztocza, inaczej zwana po prostu uczuleniem na kurz, u dziecka to bardzo częsta i niestety trudna do zniwelowania dolegliwość. Co ją powoduje i jak z nią walczyć? 

Alergia na roztocza u dzieci najczęściej objawia się alergicznym, przewlekłym katarem, suchym kaszlem, drapaniem w gardle oraz dusznościami. W niektórych wypadkach dochodzą także zmiany skórne. Co tak naprawdę nas uczula? W odchodach roztoczy znajdują się tak zwane białka i to właśnie one powodują nasze dolegliwości. A czym są roztocza? Roztocza to nic innego jak mikroskopijne pajęczaki, które żyją w każdym domu. Sprzyja im ciepło i wilgoć, a najczęściej dokuczają naszym dzieciom, a także nam samym zwłaszcza jesienią. Z roztoczami można jednak wygrać. Oto kilka prostych sposobów jak zminimalizować możliwość pojawienia się alergii u naszego dziecka. 

 1. Często wietrz wszystkie pokoje, nawet kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza. Dlaczego? Roztocza przestają się rozmnażać w temperaturze poniżej 15 stopni. Nawet zimną i jesienią warto od czasu do czasu zakręcić grzejniki, zamknąć pokój dziecka i porządnie go przewietrzyć. Zauważycie znaczną różnicę np. w jakości snu Waszego malucha.
   
 2. Nie susz prania w domu. Wilgoć sprzyja powstawaniu roztoczy, dlatego powinniśmy unikać suszenia ubrań, zwłaszcza w pokojach dziecięcych.
   
 3. Nawilżaj powietrze z rozsądkiem. Chociaż nawilżanie powietrza, zwłaszcza przy odkręconych kaloryferach, jest niezwykle istotne, to wówczas wytwarzamy idealne środowisko dla roztoczy. Warto wziąć to pod uwagę i zachować umiar.
   
 4. Zrezygnuj z bibelotów i dużej ilości książek na otwartych półkach. Na takich przedmiotach gromadzi się bardzo dużo niebezpiecznego kurzu. Jeśli nie chcesz wyrzucać swoich pamiątek, ani chować ich do pudełek – ścieraj z nich kurz przynajmniej raz na dwa, trzy dni. Nie róbmy jednak tego typu porządków przy malutkim dziecku. Podczas ścierania kurzy czy odkurzania roztocza zaczynają unosić się w powietrzu – wpuszczajmy dziecko do pomieszczenia przynajmniej 30 minut po sprzątaniu.
   
 5. Odpowiednio wyposaż pokój dziecka. Wybieraj przedmioty, które łatwo utrzymać w czystości i są zrobione z materiałów, które nie chłoną wilgoci. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu roztoczy. Na materace i pościel załóż antyalergiczne pokrowce, do łóżeczka malucha warto włożyć nakładkę hipoalergiczną, a na szczebelki założyć hipoalergiczny ochraniacz. Unikaj puchowych kołder i poduszek, a wszystkie pluszaki malucha pierz co najmniej raz w miesiącu. Raz na jakiś czas warto także włożyć je do zamrażalki na 24h. 

Możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się roztoczy w naszym mieszkaniu. Jeśli jednak maluch wciąż cierpi na alergiczne dolegliwości, koniecznie udajmy się na wizytę do alergologa. Wówczas wspólnie z lekarzem ustalicie przyczynę i możliwości leczenia. 

Newsletter