Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

5 zasad bezpiecznej zabawy

« Wróć do listy na blogu

5 zasad bezpiecznej zabawy


Każdy rodzic wie, że aby zabawa była wyłącznie przyjemnością musi być przede wszystkim bezpieczna. O nieszczęście niestety nie trudno – co możemy zrobić, aby zminimalizować to ryzyko?

1. Odpowiednia zabawka to fundament dobrej zabawy

Zabawki dla swojego malucha powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę jego upodobania i zainteresowania, ale przede wszystkim przystosowanie danej zabawki do wieku dziecka. Czy to jednak wystarczy? Niekoniecznie. Każde dziecko jest inne, zarówno pod kątem upodobań, jak i rozwoju. Obserwujmy swoje dziecko, jego reakcje na różne bodźce i zaufajmy intuicji. Jeśli oglądając zabawkę, która teoretyczne przeznaczona jest dla dzieci w wieku naszego malucha, stwierdzimy, że niektóre jej elementy nas niepokoją – odstawmy ją na półkę. Zwróćmy też uwagę na ich wykonanie – jeśli istnieje nawet najmniejsza wątpliwość czy elementy są ze sobą dobrze złączone – poszukajmy innej, lepiej wykonanej zabawki. Nawet jeśli miałoby to także wiązać się z wyższą ceną.

 

2. Postaw na jakość

Powszechnie znane jest przekonanie, że czasem mniej znaczy więcej. W przypadku zabawek ta zasada sprawdza się znakomicie. Nie tylko dlatego, że powinniśmy ograniczać bodźce i zmniejszać liczbę zabawek dziecka, ale także już na etapie wyboru zabawki musimy pamiętać, że lepiej wydać więcej i kupić jedną, porządną zabawkę, która będzie stymulowała rozwój naszego dziecka, niż kilka, które wyrzucimy po kilku dniach, czy tygodniach. Ta zasada sprawdza się także przy wyborze akcesoriów dla dzieci.

 

3. Organizacja i porządek to obowiązek dziecka

Zabawki powinny być przystosowane do wieku dziecka, a co jeśli w domu mamy więcej niż jednego malucha, a dodatkowo jest między nimi wyraźna różnica wieku? Wówczas najlepiej przede wszystkim edukować starsze dziecko, aby przez wzgląd na zdrowie rodzeństwa nie zostawiało swoich zabawek w miejscach, gdzie młodsze rodzeństwo może je znaleźć. Dla naszej wygody zasady dotyczące porządku zabawek warto wprowadzać już od początku każdemu dziecku. To znacznie ułatwi także utrzymanie porządku w domu, a przede wszystkim w pokojach dziecięcych.

4. Nadzór przede wszystkim

Niezależnie od tego czy dzieci bawią się poza domem, czy w domu - nadzór osoby dorosłej to podstawa bezpiecznej zabawy. To czy dziecko jest z natury spokojne także nie ma znaczenia – w końcu nawet najbardziej grzeczny maluch może przez przypadek włożyć do buźki kawałek zabawki. Dzieci są ciekawe świata – często nie traktują zabawek zgodnie z ich przeznaczeniem, dlatego konieczna jest ich obserwacja podczas zabawy. Od czasu do czasu warto także przejrzeć stan zabawek – nawet te najwyższej jakości mogą zostać uszkodzone, a wówczas stanowią realne zagrożenie dla zdrowia malucha.

 

5. Pluszaki należy regularnie prać

Pluszowe zabawki, które często są bardziej ozdobą pokoju dziecięcego niż zabawką dla dziecka na co dzień, często stanowią realne niebezpieczeństwo dla maluchów. Dlaczego?

Gąbczasta struktura takich zabawek gromadzi wiele bakterii jest rajem dla roztoczy i silnych alergenów. W praktyce może narazić to dziecko na rozwój astmy czy alergii. Pamiętajmy więc, aby pluszowe zabawki raz na 2 miesiące wyprać w temperaturze minimum 40 stopni. Takie pranie warto przeprowadzić także po przebytej infekcji dziecka. Wówczas możemy być pewni, że pluszaki nie zagrożą zdrowiu naszego malca.

Newsletter