Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Dlaczego dziecko krzyczy?

« Wróć do listy na blogu

Dlaczego dziecko krzyczy?


Zespół krzyku dziecięcego od podstaw

Krzycz i płacz to naturalne sposoby komunikacji maluchów z otoczeniem. Dzieci komunikują poprzez krzyk i płacz swoje potrzeby takie jak głód oraz emocje czy ból. Istnieje jednak zjawisko, które badacze nazywają zjawiskiem krzyczącego dziecka. Co ono oznacza i jak sobie z nim radzić?

 

Zjawisko krzyczącego dziecka rozumiane jest jako sytuacja, w której niemowlę przez okres czasu dłuższy niż trzy tygodnie, przynajmniej przez trzy godziny w dzień oraz trzy w nocy nieprzerwanie płacze i krzyczy. Oczywiście, definicja ta określona przez naukowców jest elastyczna. Jak więc rozpoznać to zjawisko u naszego malucha? Jeśli nasze dziecko płacze naprawdę często, a my jesteśmy już na granicy wytrzymałości to znak, że być może problem dotyczy także naszego malucha. 


Skąd ten krzyk?

Płacz dziecka może być spowodowany wieloma przyczynami. Najczęstszą z nich są po prostu bóle kolkowe. Kolki u dzieci mogą pojawić się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Wówczas dziecko odczuwa napięcie i ból, z którego rodzi się płacz. Jeśli to nie kolki, ani żadne inne choroby wykluczone przez pediatrę, są przyczyną przewlekłego płaczu dziecka to źródła możemy szukać patrząc wstecz na okres ciąży i sam poród dziecka. Różnego rodzaju komplikacje podczas ciąży lub ciężki poród mogą utrudnić maluchowi przystosowanie do życia po narodzinach. W takiej sytuacji krzyk i płacz często wywoływany jest po prostu strachem dziecka. 


Jak możemy pomóc maluchowi?

W przypadku stałych bólów kolkowych najlepiej pomogą masaże brzuszka malucha, leki, które są tworzone z myślą o dzieciach oraz profilaktyka na co dzień np. jedzenie w spokoju i bez pośpiechu. Jednak w sytuacji, kiedy nieustający płacz jest wynikiem złego samopoczucia dziecka, najlepiej zastosować kilka kluczowych zasad. Po pierwsze starajmy się zapewnić maluchowi jak najwięcej ciepła i czułości – to niewątpliwie pomoże mu przystosować się po porodzie do życia w nowej rzeczywistości. Po drugie redukujmy bodźce. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Przekonanie, ze stos śpiewających i grających zabawek sprawi, że dziecko będzie spokojnie jest mylne. Dziecko przestanie płakać w momencie kiedy się uspokoi. Tutaj bardziej pomocne będą wszystkie wyciszające sposoby, takie jak spokojna muzyka czy przytulne światło. Możemy bujać dziecko i nosić je na rękach, ale starajmy się robić to w jednostajnym, spokojnym tempie. Niezwykle istotnym przy poprawie poczucia bezpieczeństwa dziecka jest zachowanie stałego rytmu dnia. Pamiętajmy jednak, że podstawową kwestią w sytuacji nasilonego i nieustającego płaczu dziecka jest wizyta u pediatry – tylko w przypadku pewności, że źródłem krzyku naszego malucha nie jest poważna choroba, możemy próbować innych sposobów.  

Newsletter