Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Przeziębiony maluch? Tricki, które warto znać, gdy nasze dziecko choruje

« Wróć do listy na blogu

Katar i kaszel, to w przypadku maluszków niezwykle uciążliwe objawy przeziębienia. Aby pomóc naszemu dziecku przejść przez ten nieprzyjemny okres warto znać kilka domowych trików. Nie zastopią one koniecznej wizyty u pediatry, ale pomogą złagodzić dolegliwości.

 

1) Inhalacje najlepsze na walkę z drobnoustrojami

Maluchowi, którego męczy katar warto zrobić inhalacje – ½ szklanki rumianku wystarczy zalać gorącą wodą i domowa inhalacja gotowa. Maluch wdycha ciepłą parę ustami, wydycha noskiem – wówczas produkcja śluzu nasila się, a drobnoustroje wychodzą razem z nim. Na rynku dostępne są inhalatory dla dzieci – zakładając maskę na twarz dziecka mamy większe prawdopodobnieństwo, że inhalacje przyniosą pożadany skutek. 

2) Nawilżacz wzbogać olejkami

Jeśli masz w domu nawilżacz powietrza warto wlać do niego kilka kropelek olejku eukaliptusowego – olejek ten sprawi, że śluzówka będzie się obkurczać, a co za tym idzie złagodzi to katar u malucha. Jeśli nie macie nawilżacza powietrza koniecznie się w niego zaopatrzcie – przyda się, zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest niezwykle suche.

 

3) Czosnek najsilniejszą bronią

Jeśli naszemu dziecku dokucza mokry kaszel warto wypróbować stary, domowy sposób, które stosowały nasze babcie i prababcie – sok z czosnku. Przepis na sok jest niezwykle prosty – 3, 4 ząbki czosnku należy zmiażdzyć i wymieszać z sokiem z dwóch cytryn i połową szklanki wody, a następnie przelać przez sitko. Taki syrop zawiera allicynę, czyli substancję, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. 

4) Uważaj na miód!

Chociaż herbata z miodem to jeden z najpopularniejszych napojów, jakie stosujemy podczas przeziębienia, to w przypadku maluchów warto zachować ostrożność. Miód to jeden z najsilniejszych alergenów, dlatego przez podaniem go w dużych ilościach lepiej sprawdzić, jak dziecko będzie reagować na tę substancję.  

5) Niezbędne nawodnienie

Dziecko podczas przeziębienia, zwłaszcza jeśli występuje gorączka, mocno się poci. W rezultacie bardzo łatwo o odwodnienie. Pamiętajmy, że leżąc w łóżeczku maluch „wypaca” chorobę i niezbędne będzie mu znacznie więcej płynów niż normalnie. Im bardziej odwodnione dziecko, tym gorzej będzie znosiło chorobę – pamiętajmy zatem o jego nawodnieniu. 

Newsletter