Wspieramy życie

więcej
Wybierz produkty

Ciekawostki o naszych maluchach

« Wróć do listy na blogu

5 ciekawostek o naszych maluchach

1. Niemowlak kolory widzi dopiero po 3 miesiącu

Noworodek zaraz po urodzeniu widzi jedynie czarny, biały i szary kolor, a jego wzrok ma zasięg ok. 15-30 cm. Stąd brak reakcji malucha kiedy machamy do niego z większej odległości. Z bliska zaś dziecko będzie wpatrywać się w naszą twarz z ciekawością. Właśnie z tego powodu w pierwszym miesiącu życia najlepsze dla malucha będą zabawki w kontrastrujących kolorach np. czarno-białe. Po 3 miesiąciu życia zdolność widzenia malucha wzrasta na tyle, że jest on w stanie dostrzec większe detale na zabawkach. Również wtedy dziecko dostrzega całą gamę kolorów. 

2. Noworodki płaczą na...sucho

Chociaż dla większości z nas płacz i łzy stanowią parę nierozłączną, to maluch po urodzeniu, mimo że płacze często, to nigdy nie pojawiają się na jego twarzy łzy. Pierwsze łezki możemy zobaczyć u malucha dopiero w kolejnych miesiącach jego życia. Często pojawiają się opinie, że płacz bez łez u dziecka to płacz udawany – nic z tych rzeczy. Pierwsze łzy zaczynają być produkowane u noworodka w gruczołach łzowych dopiero pod koniec pierwszego miesiąca jego życia. 

3. Noworodki lubią zapach... truskawki i wanilii

Badania naukowców potwierdziły, że ulubionymi zapachami maluchów są zapach wanilii i truskawki. Dla przykładu zapach wanilii stymuluje pracę układu oddechowego niemowlaka! Oczywiście, nie zmienia to faktu, że maluchy najbardziej ze wszystkich zapachów uwielbiają zapach swojej mamy – jej, a także jej mleka. 

4. Maluchy myślą, że są z mamą jednością

Według wielu teorii naukowych, dzieci do 6 m-ca życia są przekonane, że dalej stanowią ze swoją mamą jedność. Dopiero po pół roku maluch orientuje się, że jest odrębną istotą i zaczyna wchodzić w tzw. okres separacji. Czasami nawet to odkrycie prowadzi do lęku separacyjnego! Więź mamy z dzieckiem jest niezwykle ważna dla malucha. To jej obecność zazwyczaj go uspokaja – głównie dlatego, że maluch doskonale rozpoznaje głos mamy, który pamięta jeszcze z okresu życia płodowego, a także odróżnia jej bicie serca. 

5. Temperament w połowie określany w 1 minucie życia

Badania naukowców mówią, że temperament malucha w chwili jego narodzin określony jest w 50%! I chociaż są głosy sprzeciwu z kilku środowisk naukowych, to najczęściej mówi się, że wrażliwość emocjonalna dziecka oraz jego wytrzymałość i aktywność jest już określona w momencie jego przyjścia na świat. Co to oznacza w praktyce? Np. to czy dziecko będzie szybko się uspokajało czy nie jest, według naukowców, określone już w chwili jego narodzin.  

Newsletter